Menu+

Dlaczego warto uczyć się arabskiego?

 

 

W dzisiejszych czasach świat arabski zdaje się być na wyciągnięcie ręki. Bliski Wschód zbliża się do Europy coraz szybciej i intensywniej, a tematy związane z tym rejonem świata od kilku lat nie schodzą z pierwszych stron gazet. Arabskie rynki otwierają się na międzynarodowych inwestorów,  turystyka kwitnie, przybywa imigrantów. To wszystko nie tylko rozbudza naszą ciekawość, ale także stwarza ogromne możliwości kariery.  W osiągnięciu sukcesu zawodowego znacznie może dopomóc znajomość języka arabskiego – unikalna umiejętność, którą wciąż poszczycić może się niewielu.

 

ZRÓŻNICOWANIE ARABSKIEGO

 

Arabski należy do rodziny języków semickich, a posługuje się nim niemal 300 milionów osób. Uznany za oficjalny w ponad 20 krajach, arabski jest czwartym najczęściej używanym językiem na świecie. Ze względu na występowanie lokalnych dialektów, jest on bardzo zróżnicowany. Istnieje jednak pewna wspólna, ustandaryzowana, literacka wersja języka arabskiego (tzw. Modern Standard Arabic), której znajomość pozwala nam na porozumienie zarówno z Marokańczykiem, jak i Saudyjczykiem czy Libańczykiem. Jest to również jedyna wersja arabskiego, którą da się zapisać w przedziwnym alfabecie przypominającym wesołe robaczki.

 

KLUCZ DO ZROZUMIENIA KULTURY

 

Arabski nierozerwalnie związany jest z islamem – religią, o której w Polsce wciąż wiemy niewiele. Poznając język Koranu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć muzułmanów, o których tak często mówi się dzisiaj w mediach. Bez znajomości arabskiej mentalności, przejawiającej się również w języku, nie możemy w pełni przeanalizować i świadomie skomentować aktualnych doniesień z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Arabski jest zatem najważniejszym kluczem do poznania tej odmiennej kultury, która współcześnie tak bardzo nas zastanawia i fascynuje.

 

LOGICZNA GRAMATYKA

 

Z językowego punktu widzenia arabska gramatyka jest niezwykle logiczna. Znakomita większość wyrazów wywodzi się z jednego „rdzenia” złożonego z trzech charakterystycznych spółgłosek niosących znaczenie.  Na ich bazie, według precyzyjnych, niemalże matematycznych zasad, budujemy konkretne wyrazy. Zapamiętanie ich wszystkich to prawdziwa sztuka, gdyż arabski jest kopalnią synonimów. W końcu mamy tu do czynienia z językiem klasycznym, którego bogactwo przez lata napełniło natchnieniem niejednego arabskiego poetę.

Pewną trudność w przyswajaniu słów może stanowić fakt, iż Arabowie w swoim języku nie stosują… samogłosek! To trochę tk jkbśm psl p plsk w tn śmszn spsb. Da się rozszyfrować znaczenie, ale często trzeba się nieźle nagłówkować, by zrozumieć co autor miał na myśli. Na całe szczęście, dla początkujących adeptów arabskiego gramatyka tego języka przewiduje taryfę ulgową! Na pierwszych lekcjach uczymy się systemu dodatkowych znaczków, tak zwanej wokalizacji, która ułatwi nam stuprocentowe zrozumienie czytanego tekstu.

 

ODMIENNA FONETYKA

 

Nie bez znaczenia pozostaje fonetyka. To właśnie ona sprawia, że słuchając rozmawiających Arabów ma się wrażenie, że oni ciągle krzyczą. Wszystko za sprawą charakterystycznych, charczących i gardłowych głosek. Dorzućmy do tego litery emfatyczne (przy których wymowie pracuje cała jama ustna, nawet policzki), a zaczniemy mówić tak pięknie jak prezenterzy z Al-Jazeery – popularnej katarskiej stacji telewizyjnej.

 

WARTO SIĘ UCZYĆ

 

Trzeba jednak pamiętać, że nauka tego orientalnego i pięknego języka to również duże wyzwanie, które będzie wymagało od nas systematyczności i ogromnych pokładów cierpliwości. Język arabski to inwestycja długoterminowa, która zwracając się po czasie może przynieść nam wiele korzyści, nie tylko tych materialnych. Satysfakcja odczuwana przy samodzielnym odczytaniu i napisaniu pierwszych liter, zrozumieniu prostego dialogu, czy wyprodukowaniu własnej wypowiedzi po arabsku jest ogromna i warta poświęconego czasu i energii. Spróbujcie sami, tylko ostrzegamy – to wciąga!

 

Autorka:

Agata

 

Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku dla osób uczących się arabskiego!

Więcej artykułów związanych z krajami arabskimi i językiem arabskim: kliknij tutaj.

 

468 ad

2 komentarze

 1. Dzień dobry!
  Zastanawiam się, gdzie można pracować ze znajomością arabskiego. Z ciekawości przejrzałam oferty pracy w Polsce i nie znajduję zbyt wielu możliwości. Czy mogę liczyć na jakąś podpowiedź?Zapisałam się na kurs i właśnie dlatego myślę perspektywicznie. Chciałabym móc kiedyś wykorzystać tak rzadką umiejętność. Czy kobiety na rynku pracy oferującym dobre stanowiska z j. arabskim, mają równe szanse?

  • Dzień dobry! Znajomość języka arabskiego z pewnością stanowi atut na rynku pracy, ale jednocześnie korzyści płynące z tej umiejętności mogą nie być takie oczywiste. Mogą też nie zawsze być wprost poszukiwane w ogłoszeniach o pracę, bo rekrutacja na wiele stanowisk odbywa się innymi kanałami niż portale z ogłoszeniami.

   Znajomość tego języka jest atutem na stanowiskach w organizacjach międzynarodowych (przykładowo agendy ONZ, Frontex) oraz polskich instytucjach (przede wszystkim MSZ, ale również departamenty innych ministerstw i urzędów) odpowiedzialnych za kontakty ze światem arabskim. Wraz ze znajomością arabskiego istotna jest znajomość tamtejszej kultury, co ułatwia kontakty z mieszkańcami krajów arabskich.

   Język arabski jest cenną umiejętnością w działach eksportu polskich firm. Jest też poszukiwany u pracowników przez większe korporacje mające siedzibę w Polsce (przykładowo w obrębie konsultingu, księgowości, bankowości, IT), ponieważ często wymagana jest współpraca z pracownikami lub klientami tych firm na Bliskim Wschodzie.

   Jest również niezwykle cenny podczas pracy w organizacjach humanitarnych (z polskich: PCPM, Caritas, PAH), które prowadzą działania w wielu państwach arabskich.

   Język arabski przynosi również wiele korzyści dziennikarzom i publicystom, którzy tworzą treści związane ze światem arabskim. Dzięki znajomości arabskiego mają szerszy dostęp do autentycznych opinii Arabów, mediów arabskich i produktów współczesnej kultury arabskiej.

   Arabski jest również nieodzowny podczas prowadzenia wszelkiej aktywności naukowej związanej z Bliskim Wschodem.

   Język arabski jest również istotny w branży turystycznej – jest przydatny dla polskich przewodników w krajach arabskich oraz osób zajmujących się organizacją pobytu osób z krajów arabskich w Polsce.

   Język arabski jest również przydatną, a czasami niezbędną, umiejętnością dla osób chętnych na pracę w polskich służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne (przykładowo – ABW).

   Ze względu na różnorodność ścieżek zawodowych, którymi można podążyć znając arabski, trudno jednoznacznie zawyrokować, czy kobietom jest trudniej uzyskać pracę. Ponieważ oceniamy to z perspektywy Polaków (bo większość wymienionych wyżej stanowisk to praca w polskich firmach lub instytucjach) to płeć nie powinna odgrywać większej roli.

   Powodzenia!

Masz pytanie lub sugestię? Pisz śmiało :-)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *